Zahradnická sezóna je v plném proudu a všichni si nyní přejí jediné – aby jim jejich rostliny dělaly krásu co nejdéle. K tomu je ale potřeba se vyhnout častým chybám, ke kterým během pěstování dochází. Na co si dát pozor?
Špatně zvolené nádoby na rostliny
Nadčasové keramické květináče jsou klasikou, se kterou nic nezkazíte. V kovových květináčích se totiž kytky často přehřívají, v plastových zase kořenový bal nemůže dýchat. Přirozeně porézní materiál, který mají keramické truhlíky, je pro kořenový systém ideální a zajišťuje odvod přebytečné vlhkosti i pomalé chladnutí substrátu během večerních hodin.
Nemyslíte na drenáž
Každý květináč byste měli opatřit drenážní vrstvou o výšce alespoň dva centimetry. Může se jednat o hrubý písek, nebo také o keramzit. Drenáž je pro kořeny a celkové zdraví rostliny klíčová.
Šetříte na substrátu
Výživa rostlin je stejná jako výživa domácího mazlíčka. Když ji ošidíte, projeví se to. Každá rostlina vyžaduje jiný poměr živin, ve kterém se jí bude dobře dařit. Když do květináče nasypete obyčejnou hlínu například u rostlin, které vyžadují rašelinu, velkého úspěchu v pěstování se zřejmě nedočkáte.
Studená sprcha?
Ledová voda z kohoutku rostlinám uprostřed příjemného léta rozhodně neprospívá. Pokud už nemůžete zalévat odstátou vodou, která je pro zálivku nejvhodnější, měli byste použít pro zalévání vodu vlažnou, nebo méně studenou. Sprchování pokojových rostlin by také mělo vždy probíhat pouze vlažnou vodou.
Hnojíte dostatečně?
Nasadit a hotovo, občas zalít. Takto sice budete mít zelené listy, ale rozhodně ne květy. Každá rostlina potřebuje určité množství živin. Pokud jí je neposkytnete, nedočkáte se kýžených květů nebo plodin. Hnojit bychom měli vždy raději v menší míře, ale pravidelně. Přehnojená rostlina může dokonce uvadnout, jelikož jí velké množství hnojiva najednou spálí.
Jak jste na tom vy?