Rekuperace vzduchu je rok od roku žádanější. Proč tomu tak je? A jaká jednotka je pro mě ta pravá? Co se používá v halách a co v rodinném baráku? Vše v článku.
Srdce rekuperační jednotky představuje rekuperátor (=výměník). Chladný venkovní vzduch ohřívá teplým vnitřním vzduchem. To šetří energie na vyhřátí objektu i při udržení hygienických hranic.
Pořídit nebo nepořídit rekuperační jednotku
Napadá vás nějaký důvod, proč si rekuperační jednotku pořídit? Nám rozhodně ano. Zaprvé snižuje vysokou koncentraci CO2 a zadruhé byt zásobuje čistým vzduchem, který ničí plísně. Mnoho moderních bytů má plastová okna, která nepropouští zimu ani čerstvý vzduch. A to je začátek problému. Navíc okna otevřená na ventilaci v zimě jsou opravdu neekologická varianta
Bytová rekuperační jednotka je skvělá na toaletách, koupelnách a v kuchyních, protože se díky ní zbavíte pachů a vlhkosti.
Rekuperační jednotky dělíme na lokální a centrální
Centrální větrací jednotka dokáže odvětrávat celé objekty a přitom je velmi tichá. Bohužel je její instalace náročnější a musí se na ni myslet už při stavbě nebo rekonstrukci.
Lokální větrací jednotka se dá v bytě nebo baráku poměrně jednoduše zabudovat i bez vzduchotechnických rozvodů. Bohužel odvětrá jenom kousek bytu, určitě nedojde k výměně kyslíku po celém objektu. Největší uplatnění najde na toaletách a v koupelnách.
Pro snadnou instalaci ventilačního potrubí zvolte systém HEATPEX ARIA.
3 výhody rekuperačního větrání
- Je to ekonomické – ušetříte
- Znatelné zkvalitnění vnitřního vzduchu. Eliminuje se vlhkost, plísně a koncentrace CO2 a radonu
- U centrálních rekuperačních jednotek zvládne letní by-pass ochladit celý objekt díky intenzivnímu nočnímu větrání
1 nevýhoda rekuperačního větrání
- Počáteční investice
Aktivní rekuperace a pasivní rekuperace – co to je
Rekuperační jednotky se obvykle dělí na 2 základní typy – aktivní a pasivní. Čím se od sebe liší?
Pasivní rekuperaci volte spíše na zimu
Rekuperační výměník obsahuje 2 průtokové křížící se kanálky. První kanálek odvádí vnitřní vzduch a druhý kanálek přivádí studený vnější vzduch. Přiváděný vzduch přijímá teplo z odpadního, což znamená, že pasivní rekuperaci využijete spíš v chladných měsících. V létě se tento “problém” řeší za pomoci rekuperačního výměníku s letním by-passem, který eliminuje přívod ohřátého vzduchu.
Aktivní rekuperace s chlazením ohřeje i vodu
Aktivní rekuperaci si zamilujete i v letním období, kdy si přejete čerstvý vzduch příjemně ochladit. Nemusíte kupovat externí splitovou nebo multi-splitovou klimatizační jednotku, stačí jen změnit chod kondenzátoru a výparníku. A další výhoda je to, že aktivní rekuperace ohřeje i vodu. Během letních slunečných dnů, kdy nechcete byt zahřívat, se přebytečná energie ukládá v zásobníku. To následně předá teplo vodě. Za aktivní rekuperační jednotku zaplatíte více peněz, přesto se investice vypla