Věk odchodu mladých Evropanů od rodičů se příliš nemění. V tzv. máma-hotelu žili i loni průměrně zhruba 26 let. Alespoň tak to vyplývá z nedávno zveřejněných čísel Eurostatu, který opět mapoval průměrnou délku života Evropanů ve věku od 25 do 34 let u rodičů.
Průměrný věk dosahuje přes 26 let
Čas odjezdu mladých lidí od rodičů je v každém regionu EU jiný. Zatímco v některých státech tak dělají již před dvacítkou, jinde se zvyknou stahovat až po třicítce. Výsledkem je výška průměrného věku odchodu na úrovni 26,2 let, čímž se potvrzuje dlouhodobý trend, v jehož rámci se mladí Evropané stěhují průměrně ve věku od 25 do 27 let.
Jako nejmladší odcházejí Seveřané
U rodičů se již tradičně nejkratší pobývají obyvatelé skandinávských zemí. V případě mladých Švédů se průměr v zemi pohybuje dokonce pod úrovní 18 let. Dánové a Finové odcházejí mezi 21. a 22. narozeninami. Rychlejší jsou už jen obyvatelé Lucemburska, kde loňský průměr dosáhl 20,1 let.
Poslední se stahují Chorvati a Slováci
Na druhé straně žebříčku stojí již tradičně obyvatelé jižní a východní části EU. Výjimkou jsou pouze Estonci, kde průměrný věk odchodu loni dosáhl 22,2 let, což je téměř o 10 let méně než u posledních Chorvatů. Ti od rodičů odcházejí průměrně ve věku 31,8 let. Jen o pár měsíců dříve odcházejí Slováci, kteří tak činí ve věku 30,9 let.