5.3 C
London
Čtvrtek, 26 ledna, 2023

10 čísel z ergonomie kuchyně a koupelny

  1. Výše ​​kuchyňského dřezu – 86 cm

Standardní výška dřezu je 86 cm, ale v závislosti na výšce obyvatel se může pohybovat v rozmezí od 85 do 90 cm. Uvedená výška se počítá v souvislosti s horní hranou dřezu, tedy s úrovní kuchyňské linky. Jedině tak vás z vaší kuchyně nebudou bolet záda.

  1. Výška odtoku v dřezu – 55 cm

S rozměry pro kuchyňský dřez souvisí i doporučená výška odtoku. Pokud je dřez ve standardní výšce, pak by měl odtok dosahovat úrovně 55 cm. V rámci ergonomických zásad se udává i doporučený průměr odtoku, který má mít v takovém případě 5 cm.

  1. Výška nástěnné baterie – 115 cm

Pro nástěnné baterie zavěšené nad kuchyňským dřezem je standardem 115 cm. Při stojatých bateriích se výška neuvádí, protože ty jsou nainstalovány na úrovni horní hrany dřezu, tedy na úrovni kolem 86 cm.

  1. Výška umyvadla v koupelně – 85 cm

I umyvadlo v koupelně se doporučuje montovat ve standardní výšce. Ta dosahuje 85 cm, ale někde se uvádí i 90 cm, přičemž oba z těchto údajů jsou platné pro horní hranu umyvadla.

  1. Výška nástěnné baterie – 115 cm

Rozdíl ve výši nástěnné baterie v kuchyni a v koupelně není žádný. Podobně jako baterie nad dřezem, i ta nad umyvadlem v koupelně by měla být namontována ve výšce 115 cm.

  1. Výška odtoku umyvadla – 53 cm

Při odtoku umyvadel v kuchyni a v koupelně už rozdíly jsou. Zatímco odtok pod kuchyňským dřezem se má montovat na úrovni 55 cm, ten v koupelně se doporučuje umístit o 2 cm níže. Menší má být i jeho průměr, který by neměl přesáhnout 40 cm.

  1. Výška vany – 60 cm

Přestože některé modely vany jsou extrémně široké, jejich výška by měla dosahovat “jen” 60 cm, alespoň tak to platí pro úroveň horní hrany vany. Příliš vysoká vana by mohla způsobovat komplikace při vstupu a výstupu i lidem bez problémů s mobilitou.

  1. Výška baterie k vaně – 75 cm

Zjednodušený přístup ke sprše umožní namontování baterie jen pár centimetrů nad úrovní horní hrany vany. Podle zásad ergonomie má tato výška dosahovat 75 cm, takže jen o 15 cm více než samotná vana.

  1. Výška závěsného WC – 40 cm

V případě na zemi nainstalovaných WC závisí jejich výška od vybraného modelu. Při závěsných modelech ji určuje obecný rozměr, podle kterého má být horní hrana tohoto druhu WC na úrovni 40 cm. Stejná výška se doporučuje i pro bidet.

  1. Výška pisoáru – 108 cm

Kdo chce mít doma pisoár, tomu se doporučuje nechat si ho umístit až do výšky nad 1 metr. Standardní výška jeho horní hrany je totiž 108 cm, přičemž odtok s přesným průměrem 4 cm se montuje na úrovni 35 cm.

- Komerční sdělení -

Nejnovější články

- Komerční sdělení -

Mohlo by se vám líbit