4.4 C
London
Čtvrtek, 28 března, 2024

Norsko chystá výstavbu ekologicky nejšetrnější továrny světa

Velké továrny jsou jen jedním z aspektů, který se podepisuje na neustálém znečišťování životního prostředí. Výstavba šetrnějších průmyslových objektů sice rostoucí problém nezastaví, ale alespoň částečně by mohla přispět k jeho řešení. Příkladem je projekt z norského Magnor, kde má vyrůst nejekologičtější továrnu na světě.

Zelený průmyslový komplex uprostřed lesa

Komplex, který umožní norské společnosti Vestre rozšířit výrobu svého nábytku, si status ekologicky nejšetrnější továrny světa vysloužil z několika důvodů. Prvním je samotné provedení areálu, při jehož výstavbě sehraje klíčovou roli dřevo. Díky němu nebude komplex zelený pouze kvůli použitým materiálem, ale zároveň zapadne do okolí. Architekti z dánského ateliéru BIG totiž jako místo výstavby vybrali les. Všudypřítomnou zeleň má doplnit i park zřízen hned při areálu.

Továrna bude produkovat solární energii

Komplex nebude šetrný vůči životnímu prostředí jen z hlediska využití materiálů. Důraz na úsporu má být kladen i při provozu továrny, pro kterou má být charakteristická vysoká energetická efektivita. O tu se postará instalace množství fotovoltaických panelů schopných vyprodukovat energii nad rámec celkové spotřeby při výrobě i chodu továrny. Aktuálně se hovoří až o 1200 panelech, které by měly stačit na zajištění energetické nezávislosti.

Nábytkářská továrna jako turistická atrakce

Výroba nábytku a administrativní činnost spojená s chodem továrny nebude jediným účelem využití připravovaného komplexu. Ten má sloužit i jako turistická atrakce. Návštěvníci tak budou moci kromě 300-hektarového parku před objektem navštívit i jeho vnitřní prostory. Část z nich norský výrobce nábytku zpřístupní i za účelem edukační činnosti. Zároveň tím ukáže příklad, jak může výroba v jednotlivých odvětvích fungovat ekologičtější.

- Komerční sdělení -

Nejnovější články

- Komerční sdělení -

Mohlo by se vám líbit