Na trhu je již dnes velké množství lučních směsí určených na přímý výsev. Bez problémů koupíte směsi na konkrétní stanoviště, ať už máte sluneční nebo stinnou zahradu. Při výběru osiva zohledněte půdní typ a způsob využívání louky.
Květinovou louku můžete vysít namísto trávníku nebo si po okrajích zahrady vytvořit přírodní záhony lučních květin. Pokud máte malé děti a potřebujete větší část zahrady na hry, intenzivně využívanou část zahrady vysejte vzrůstově nižší směsí, která bude mít větší podíl trav. Tuto část budete i častěji sekat. Vytvořte si záhony ze specificky namíchaných lučních směsí klidně i ve vaší oblíbené barvě. K terase můžete vysít bylinkovou směs.
V bratislavské místní části Karlova ves mají také zasetou květinovou lúku.zdroj: Martin Mikláš
V bratislavské místní části Karlova ves mají také zasetou květinovou louku.
Vhodným termínem na výsev květinové louky je raná jaro a pozdní podzim, kdy je nejvyšší pravděpodobnost dostatečné přirozené vláhy.
Květinovou louku nikdy neprisievajte do stávajícího trávníku. Agresivněji trávy by potlačily růst lučních bylin.
Postup založení květinové louky
- Půdu připravte přesně tak, jak pod klasický trávník. Plochu odburiňte (nepoužívejte však herbicidy), zrýľujte, případně zrotavátorujte a srovnejte hráběmi.
- Osivo pro snadnější výsev smíchejte s pískem, případně jemnými pilinami. Vysévejte podle doporučení výrobce, standardně při ručním výsevu jsou to 2 gramy na 1 m2.
- Semínka jemně zapracujte hráběmi a povrch půdy povalcujte.
- Ideální je sít před očekávaným deštěm. V opačném případě půdu zalijte.
- Hnojení v žádném případě louce neprospívá. Luční květiny rostou právě na půdách chudých na živiny.
Louka na sklonku leta.zdroj: Lucia Horeličanová
Louka na sklonku léta.
První rok po výsevu se na ploše objeví mnoho plevelů, což je přirozené. Sekejte, když porost dosáhne výšky 20 cm na konečnou výšku přibližně 10 cm. Posečenou hmotu vždy odstraňujte. Od druhého roku po výsevu koste standardně 2-3 ročně. Frekvence sečení závisí však i na způsobu využívání plochy.