16.9 C
London
Středa, 17 srpna, 2022

Flekaté jablka ve sklepě? Příčinou může být zanedbána výživa

Setkáte se s ní na celém světě, všude tam, kde se pěstují jabloně. Obecně se vyskytuje na ovoci sklizeném v sadech, které jsou bohatě hnojené dusíkem, zejména na velkých plodech s řídkou měkkou dužinou a tenkou slupkou, která nechrání plod před silným odpařováním vody. Ke vzniku pehovitosti přispívá i předčasný sběr plodů a odrůdová náchylnost.

Takto napadené plody mají na slupce tmavozelené až hnědé, několik milimetrů velké, trochu vpadlé skvrny.

Pehavosť jablek se objevuje zejména v suchém období, kdy je nedostatek srážek nebo je půda velmi hnojená chlévským hnojem či trusem drobných domácích zvierat.zdroj: Juraj Matlák

V podstatě jde o zaschlé zhnědnutí skupiny odumřelých buněk vodivého pletiva nacházející se většinou pod slupkou, ale mohou zasahovat i hlouběji do dužiny. Postupně dochází k zasychání pletiva dužniny. K odumírání dochází v důsledku vysokého výparu vody a nedostatečného zásobování jablka vodou při vysokých letních teplotách v čase dozrávání.

Pro pihatá plody je typická hořká chuť.

možnost záměny
Onemocnění je možné zaměnit s strupovitostí jabloně, ke které dochází při nedostatku bóru, který je potřebný pro transport živin v rostlinách v období růstu a tvorbyplodov.
Základem ochrany je prevence
K prvním krokem, který dokáže výskyt pehovitosti omezit je výběr nenáchylná odrůdy. K náchylným odrůdám patří ‘Cox Orange’, ‘Breuhahnovo’, ‘Clivia’, ‘Gold Star’, ‘Parména zlatá zimní’ a ‘boskoopské’. Potřebné je také vyvážené hnojení, především organickými hnojivy, sledovat půdní reakci a podle potřeby hnojit i vápenatými hnojivy.

Podstatné je neprehnojovanie stromů dusíkem.

V případě chemické ochrany doporučujeme ošetřovat pouze při opakovaných pravidelných výskytech, zejména na náchylných odrůdách. Vhodné je využívat listové hnojiva se zvýšeným obsahem vápníku nebo chloridem vápenatým, a to od června, přičemž poslední ošetření lze provést nejpozději 14 dní před sklizní.

Těšte se z úrody jablek až do května.

Z uvedeného vyplývá poměrně velký počet ošetření, zejména pro pozdní zimní odrůdy, proto mnohem účinnější
a ekonomičtější je správné hnojení a zejména vápnění půdy.

- Komerční sdělení -

Nejnovější články

- Komerční sdělení -

Mohlo by se vám líbit