Domů Zajímavosti I toto pomáhá proti vrtuli ořechové! Stačí vystihnout správný čas

I toto pomáhá proti vrtuli ořechové! Stačí vystihnout správný čas

0

Loni patřila vrtule ořechová k velmi nebezpečným a přísně sledovaným škůdcům ořechu. Dnes se řadí mezi poměrně běžných nepřátel ořešáku královského. Zahrádkáři se i přesto obávají o nedozrálé úrodu, kterou tato malá muška dokáže značně zdecimovat. Konkrétně její larvy, které se živí v zeleném oplodí ořechu.

Ořech královský (Juglans regia)

Dostanou se sem prostřednictvím samičkinho kladielka, která po páření propíchne měkkou slupku a zapustí do ní vajíčka. Vylíhlé larvy se živí šťavnatým oplodím a brzdí růst plodu. Na jeho povrchu se jejich činnost projeví zčernání oplodí a hnilobnými procesy, které se mylně zaměňují s bakteriální skvrnitostí. (Ta se však může objevit již na jaře, zatímco vrtule ne.) Nemusíte se však obávat, že larvy proniknou dovnitř plodů. V době jejich líhnutí je skořepina již dostatečně tvrdá a odolná proti jejich proniknutí k jádru.

Pokud se škůdce na plodech vyskytne skoro (vše záleží na průběhu počasí), scvrkávají se, měknou a předčasně opadávají.

Zabraňte její přezimovat
Všimli jste si, že se vrtule usadila i na vašem ořechu? Je čas proti ní zakročit a zabránit jí v opětovném rozmnožení se. Vrtule totiž přezimuje mělce v zemi ve stádiu larvy. Ty se sem dostanou po opadu plodů na zem, zalezou do úkrytu a zakuklí se. Když se na jaře dostatečně oteplí, z půdy vylétají dospělce. A koloběh se opakuje.

K podzimu patří rytí. Hloubkové překopání půdy a zapracování organických hnojiv.
Proto je nyní na podzim důležité spadané a napadené plody spálit. A když na podzim začne opadávat listí, je třeba ho zlikvidovat. Půdu pod stromy rozruší rytím.

BEZ KOMENTÁŘE

Exit mobile version